fallback

Кои са трите големи риска пред глобалната икономика?

Brexit без сделка, нова дългова криза в Италия и търговската политика на Тръмп залпашват перспективите

18:02 | 14.07.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Във време, в което американските пазари на акции купонясват като за последно, глобалните пазари на облигации, както и действията на водещите централни банки, обрисуват съвсем различна картина. Те изглежда предупреждават, че Европа скоро може да претърпи сериозна криза във Великобритания и Италия, която да предизвика глобална икономическа рецесия.

Ще бъде добре за инвеститорите в акции, ако обърнат внимание на тези предупреждения, пише за MarketWatch Дезмънд Локмън, сътрудник в American Enterprise Institute, бивш служител на МВФ и главен стратег за развиващите се пазари в Salomon Smith Barney.

Ясен знак, че глобалните пазари на облигации са силно разтревожени за европейските икономически перспективи е фактът, че рекордните 5 трлн. долара (половината от европейските държавни ценни книжа) сега имат отрицателна доходност. Видим сигнал за опасенията на пазарите, че европейските проблеми могат да доведат до рецесия в САЩ пък е обърнатата крива на доходността в Америка (дългосрочните ДЦК носят по-малко от краткосрочните – бел. прев.) В миналото тя се е доказала като надежден индикатор за предстояща рецесия и рязък спад на индекса S&P 500.

Ясно е, че облигационните пазари и световните централни банки са чувствителни към икономическите рискове. Това, което ги безпокои толкова сега обаче е големият брой такива рискове, особено в Европа. Ако те се материализират, могат да дестабилизират както американската, така и глобалната икономика.

Най-непосредственият риск е Великобритания (петата икономика в света) да излезе от ЕС без сделка на 31 октомври (когато изтича крайният срок). Английската централна банка и Международният валутен фонд (МВФ) предупреждават, че това би могло да свие британската икономика с 5% в годината след Brexit. Имайки предвид колко важен търговски партньор е Великобритания за Европа, твърд Brexit неминуемо би имал значителни последици за европейската икономика, която вече е на ръба на рецесията.

Шансовете за твърд Brexit се увеличават от ангажимента на Борис Джонсън (който почти сигурно ще е следващият премиер на Обединеното кралство) да изведе страната от ЕС на 31 октомври със или без сделка. Джонсън пое този ангажимент, за да парира смъртното предизвикателство към Консервативната партия от страна на набиращата скорост партия „Brexit“ на Найджъл Фараж.

Както изглежда, единственото нещо, което може да спре твърдия Brexit би бил успешен вот на недоверие на правителството преди 31 октомври. Това обаче включва перспективата премиер да стане лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин, който не се приема добре от пазарите. Това може сериозно да подкопае инвеститорското доверие във Великобритания, особено ако той продължава да предлага същите икономически рецепти, които се провалиха гръмко през 60-те.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:08 | 13.09.22 г.
fallback